Young Labour National Committee Nominations 2020 - The Labour Party
Find an event Volunteer Take Part

Young Labour National Committee Nominations 2020

Below are the nominations for the Young Labour National Committee 2020 elections.

 

Chair of Young Labour

To be successfully nominated to take part in the election for the Chair of Young Labour candidates must receive nominations from at least FIFTY young members and at least TWO affiliated organisations.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

 

ANDERSON Eluned – WITHDRAWN

BARNARD Jessica

CLARKE Cathleen

 

 

Candidate Name
Affiliated Organisation
Eluned Anderson
  • WITHDRAWN
Jessica Barnard
  • ASLEF
  • Bakers Food and Allied Workers Union
  • CWU
  • Fire Brigades Union
  • GMB
  • Unite
Cathleen Clarke
  • Labour Housing Group
  • Socialist Environment & Resources Association
Candidate Name
Total Nominations
Eluned Anderson
  • WITHDRAWN
Jessica Barnard
  • 472
Lily-Rose Bolwell
  • 1
Cathleen Clarke
  • 194
Thomas Evamy
  • 1
Abigail Jones
  • 1
Mikayil Mikayilov
  • 1
Pierre Orsini
  • 1
Charlie Prosser
  • 1
Ryan Smith
  • 1
Ariana Strait
  • 3

Young Labour Student Representatives x 3 (at least two must be women)

To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Student Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young student members.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

AMOS Fraser

MCKELVEY Alli

MOWLANA Nabeela

PATEL Dill

REZA Malhia

TRACEY-RAMOS Micaela

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Alayna Afsar
  • 1
Rebecca Airey
  • 1
Fraser Amos
  • 104
Karl Baddeley
  • 1
Jasmine Zara Brittan
  • 1
Thomas Evamy
  • 1
Cassius Hackforth
  • 1
Meghan Hopkins
  • 1
Abigail Jones
  • 1
Agit Karatas
  • 1
George Lincoln
  • 1
Sacha Marten
  • 1
Bethany Martin-Board
  • 1
Alli McKelvey
  • 41
Mikayil Mikayilov
  • 1
Nabeela Mowlana
  • 109
Dill Patel
  • 30
William Payne
  • 1
Liam Raymond
  • 1
Maliha Reza
  • 116
Jack Ruane
  • 1
Peter Smart
  • 1
Ryan Smith
  • 1
James Thompson
  • 1
Micaela Tracey-Ramos
  • 102

Young Labour Trade Union Representatives x 10 (at least five must be women)

To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Trade Union Representative candidates must receive nominations from at least ONE affiliated trade union. 

The below candidates have successfully received on nomination each so are therefore elected unopposed.

CARSON John

CAZIMOGLU Eda

DICKINSON Jamie

GAGE Brandon

KHAN Jawad

MARTIN Charlotte

MASON James

PITCHFORD Ruth

REILLY-LAING Katie

Candidate Name
Trade Union
John Carson
  • CWU
Eda Cazimoglu
  • Community
Jamie Dickinson
  • Unison
Brandon Gage
  • Union of Shop, Distributed & Allied Workers
Jawad Khan
  • GMB
Charlotte Martin
  • Unison
James Mason
  • Unite
Ruth Pitchford
  • GMB
Katie Reilly-Laing
  • Unite

Young Labour Socialist Society Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Socialist Society Representative candidates must receive nominations from at least ONE socialist societies.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

BURNS Nathan

SHERRAD Huw

 

Candidate Name
Socialist Society
Nathan Burns
  • Chinese for Labour
  • Fabian Society
  • Jewish Labour Movement
  • Labour Campaign for International Development
  • Labour Party Irish Society
Huw Sherrard
  • Socialist Environment & Resources Association

Young Labour under 18’s Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour under 18’s Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY members under the age of 18.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

HAYMAN Megan

PATEL Hasan

SERGI Jimmy

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Kasim Ashraf
  • 1
Robson Augusta
  • WITHDRAWN
Zachary Bates Fisher
  • WITHDRAWN
Ewan Chappell
  • 1
Samuel Eastoe
  • 1
Megan Hayman
  • 34
Qais Hussain
  • 1
Larry Little
  • WITHDRAWN
Oban Mackie
  • WITHDRAWN
Mikayil Mikayilov
  • 1
Joshua Morgan
  • 1
Jack Oates
  • 1
Hasan Patel
  • 92
Joshua Rich
  • 1
Robbie Scott
  • WITHDRAWN
Jimmy Sergi
  • 28
Aaban Shah
  • 2
Catherine Stigwood
  • WITHDRAWN
Archie Thomas
  • 1
Saffron Watts
  • 1
Scarlett Westbrook
  • WITHDRAWN

Young Labour International Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour International Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

CAMPBELL Lamar

MCKENNA Rosie

ROSE Cam

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Lamar Campbell
  • 213
Christabel Holland
  • 10
Joel Holmes
  • 1
Qais Hussain
  • 1
Adeen Irfan
  • 9
Agit Karatas
  • 1
Rosie McKenna
  • 171
Pierre Orsini
  • 1
William Payne
  • 1
Cam Rose
  • 25
Jack Ruane
  • 1
Ashley Sawyer
  • 1
Robbie Scott
  • 16
Aiden Studdard
  • 1

Young Labour Eastern Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Eastern Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the Eastern region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

BHARTWAS Tina

JEZZARD Shannon

The full results of the nomination stage can be found below.

 

Candidate Name
Total Nominations
Tina Bhartwas
  • 26
Shannon Jezzard
  • 40

Young Labour East Midlands Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour East Midlands Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the East Midlands region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

HARLOW KatELECTED UNOPPOSED 

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Lindsay Broadwell
  • 12
Kat Harlow
  • 28
Jess McGuire
  • 3
Saffron Watts
  • 1

Young Labour London Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour London Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the London region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

HALE Caoimhe

SHAH Henna

The full results of the nomination stage can be found below.

 

Candidate Name
Total Nominations
Caoimhe Hale
  • 111
Henna Shah
  • 103

Young Labour North West Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour North West Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the North West region.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

MCCORMACK Holly

SUHAIL Mohammad

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Frank Chamberlain
  • WITHDRAWN
Adam Hargreaves
  • 1
Alex Kennedy
  • 1
Holly McCormack
  • 43
Mikayil Mikayilov
  • 1
Mohammad Suhail
  • 59

Young Labour Northern Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Northern Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the Northern region.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

ELLISON Adam

SLOMSKI Connor

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Alayna Afsar
  • 1
Benjamin Eckford
  • 10
Adam Ellison
  • 28
Jack Oates
  • 1
Connor Slomski
  • 44
Elysia Smith
  • 1

Young Labour Scotland Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Scotland Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the Scotland region.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

GREENWOOD Elsie

JOHNSTON Patricia

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Stuart Eadington
  • 1
Elsie Greenwood
  • 62
Patricia Johnston
  • 35
Nairn Mcdonald FRSA
  • WITHDRAWN
Jamie Scott
  • 1

Young Labour South East Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour South East Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the South East region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

GHOLAMI-BABAAHMADY Nekisa

LESLIE Louise

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Symiah Barnett
  • 3
Nekisa Gholami-Babaahmady
  • 36
Louise Leslie
  • 32

Young Labour South West Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour South West Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the South West region.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

BENNETT Marley

CARTER Daisy

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Marley Bennett
  • 35
Daisy Carter
  • 45
Olivia Darling-Finan
  • 8
Ariana Strait
  • 1
Callum James Trewolla
  • 1

Young Labour Wales Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Wales Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the Wales region.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

DUNNE Jack

GRIFFITHS Lewis

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Lily-Rose Bolwell
  • 1
Jazmin Duncan-Rees
  • WITHDRAWN
Jack Dunne
  • 21
Lewis Griffiths
  • 28
Leo Holmes
  • WITHDRAWN
Stephanie Lynch
  • 1
Cai Parry
  • 4

Young Labour West Midlands Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour West Midlands Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the West Midlands region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

MAIDMENT Jennifer

ZAMAN Nazifa

Candidate Name
Total Nominations
Jennifer Maidment
  • 37
Nazifa Zaman
  • 46

Young Labour Yorkshire & Humber Representative

To be successfully nominated To be successfully nominated to take part in the election for the Young Labour Yorkshire & Humber Representative candidates must receive nominations from at least TWENTY young members from the Yorkshire & Humber region.

Only women candidates are eligible to be considered for this position.

 

The below candidates have successfully received the required number of nominations to be included on the ballot:

MALONEY Annie

RASPIN Jessica

The full results of the nomination stage can be found below.

Candidate Name
Total Nominations
Annie Maloney
  • 46
Jessica Raspin
  • 25

A New Leadership

Get the latest from Labour

There was an error with your submission. Please try again later.